Kapat

Yüz Ağrısı

Anasayfa Belirtiler Yüz Ağrısı

Pek çok kişi yaşamının bir döneminde yüzünde yüzünde bir sancı veya ağrı hisseder. Yüz ağrısı, sebebine bağlı olarak, devamlı bir sızı veya keskin, kuvvetli bir spazm şeklinde görülebilir. Basit ev tedavileri çoğu zaman fayda sağlar, ancak temporal arter iltihaplanması gibi bazı ağrı sebeplerinin ciddi olma potansiyeli yüksektir ve tıbbi tedavi gerektirir.

Yüzünüzdeki ağrının nedenini bilirseniz ona uygun bir tedavi yöntemi bulabilirsiniz. Olası nedenler arasında ağız ve diş sorunları, migren, sinüzit, üst solunum yolu enfeksiyonları veya kabakulak sayılabilir. Bir diş sorunu, stres, yanlış duruş veya hasar kaynaklı çene eklemi rahatsızlıkları da ağrıya neden olabilir.

Temporal arterde ödem oluşunca şakakların birinde veya her ikisinde de devamlı bir ağrı olur. Bu ciddi rahatsızlık genellikle 50 yaşın üstündeki kişilerde görülür ve acil tedavi gerektirir. Yine yaşlılarda rastlanan trigeminal sinirin zedelenmesi de yüzde kısa süreli şiddetli ağrıya neden olur.

Zona diye bilinen ve varicella zoster virüsünün neden olduğu yüz sinirlerinin iltihabı da yüzün etkilenen tarafında rahatsızlık ve hassasiyete neden olur. Zonada birkaç gün içinde kabarcıklar halinde bir döküntü ortaya çıkar. Ağrı bunlar geçtikten sonra da bir süre devam edebilir.

Dişlerinize iyi bakarak, stresinizi azaltarak ve herhangi bir enfeksiyonu zamanında tedavi ederek yüz ağrılarını önleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir