Kapat

Yüz Ağrısı Tedavi Yöntemleri

Anasayfa Tedaviler Yüz Ağrısı Tedavi Yöntemleri

Evde uygulayacağınız yüz ağrısı tedavi yöntemleri ağrıyı dindirebilir, bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve ağrının sebebini oluşturan veya uzun süre ağrı çekmekten kaynaklanan stresle başa çıkmanıza yardımcı olur.

Sıcak veya soğuk: Ağrılı bölgenin üzerine termofor veya soğudukça değiştirdiğiniz sıcak ve nemli bir bez koyun. Soğuk kompres sizi daha çok rahatlatıyorsa soğuk suya batırıp sıktığınız bir bez kullanın.

Masaj: Masaj, doğal ağrı kesici olan endorfinlerin salgılanmasını sağlar, yüze yapılan yumuşak masaj aynı zamanda kaslardaki gerginliği de giderir. Kendi kendinize masaj yapabilir veya bir arkadaşınızdan yardım isteyebilirsiniz. Masaj için iki çorba kaşığı tatlı badem yağı veya diğer bir soğuk baskı bitkisel yağa beş damla lavanta veya nane yağı katın. Ağrı yüzünüze dokunulmasına dayanamayacağınız kadar şiddetli ise ayaklarınızın büyük parmakları üzerine masaj yapın. Refleksologlar buna hipofiz etkisi der; hipofiz bezleri vücudun birçok bölgesini etkilemektedir.

Yüz Ağrısı Tedavisi

Akupresür: Başparmak ile işaret parmağı arasında bulunan ve soğuk algınlığının tedavisinde kullanılan KB 4 noktası yüz ağrılarının giderilmesinde de yarar sağlar. Her iki elinizde de bu noktaya birkaç kez bastırın. Hamileyseniz bu noktayı kullanmayın ve bunun yerine her iki başparmağınızla ense köküne ortadan başlayarak dışa doğru dairesel hareketlerle bastırın.

Bağışıklık artırıcı ilaçlar: Bağışıklığı artırmak sinüzit ve zona gibi hastalıkların tedavisinde fayda sağlayabilir. Ayrıca, günde beş porsiyon sebze ve meyve yiyerek sağlıklı beslenin. Yiyeceklerinize taze sarımsak veya sarımsak kapsülleri ekleyin. B, C vitaminleri ve flavonoid kompleksleri de alabilirsiniz. Ekinazya, hidrastis ve meyankökü karışımından çay hazırlayın ve bundan günde üç bardak için. Bunun yerine ekinazya ve geven hapı veya tentürü de alabilirsiniz. Dikkat: Güvenli kullanım için bir uzmandan yardım alınız.

Stres yönetimi: Devamlı stres ağrıyı azdırır ve bağışıklık sistemini zayıflatır. Stres yönetimi teknikleri kullanın.

Çene eklemi rahatsızlıkları için: Yumuşak yiyecekler çenenizi yormaz. Çene kaslarınızı gevşek tutun. Masa başında çalışıyorsanız vücudunuzun duruşuna dikkat edin ve öne doğru eğilmeyin. Ellerinizle çenenize dayanmayın veya telefonu omzunuzla çenenizin arasında tutup konuşmayın. Ağır omuz çantası taşımayın; onun yerine sırt çantası kullanın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir