Kapat

Bademcik İltihabı (tonsilit)

Anasayfa Sağlık Bademcik İltihabı (tonsilit)
Bademcik İltihabı

Bademciklerin bakteri veya virüs nedeniyle iltihaplanmasına tonsilit denir. Bedeni enfeksiyondan koruyan lenfatik sistemin bir parçası olan tonsiller bir çok mikrop tarafından saldırıya uğrayınca mücadele ederler, sonuç olarak üşüme ve yüksek ateşle beraber şişerler. Şişen bademcikler ağrı yapar, yutma güçlüğü ve ağrılı yutma oluşur. Alt çenedeki lenfatik bezler büyür. Kırmızı ve ağrılı tonsiller üzerindeki beyaz veya sarımsı kaplamaya streptokok bakterileri neden olur, böyle bir durum oluşursa mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Doktor tedavisine yardımcı olacak tedavi edici banyolar, kompresler ve bitkisel çaylar ağrıyı ve hastalığı hafifletir.

Neler Yapmalı? Şiddetli boğaz ağrısı ile beraber ateş varsa yatak istirahati gereklidir. Ayrıca yüksek ateşten dolayı oluşan su kaybını önlemek için bol sıvı almak gerekir. Hastalık döneminde buharda pişmiş sebze yemekleri, hafif ve vitamin bakımından zengin yemekler olduğu için tercih edilmelidir. Hastalığın verdiği rahatsızlığı azaltmak için soğuk- sıcak kompres, tıbbi çaylar ve banyolar gibi doğal tedavi ürünleri kullanabilirsiniz.

Yutmayı kolaylaştırmak: Nane, mentol, okaliptus, ve limon uçuçu yağları içeren bitkisel pastiller tükürük akışını artırır ve rahatlatıcı etki gösterir, ağrıyı azaltır. Buna ek olarak uçuçu yağlar antienflamatuar ve antibakteriyel etki gösterir.

Ağrı giderici boğaz kompresi: Sıcak veya soğuk boğaz kompresleri ağrı giderici etki gösterirler. Sizin için sıcak veya soğuk hangi kompres uygunsa onu seçin. Ancak ateşiniz varsa ve terliyorsanız, sizin için soğuk kompres daha uygundur. Boğaz çevresine soğuk kompres uygulamak bedeni bu alana daha fazla kan göndermesi için uyarır, bu durumda ise iyileşmeyi hızlandırır. Soğuk kompres yapmak için ince bir tülbenti buzlu suya batırın, hafifçe sıkın bol bir şekilde boğaz’ın etrafına sarın üstünü günlük ince bir kumaşla kapatın tülbenti beden tarafından ısıtalana kadar boğaz’ın üzerinde bırakın.

Nemlendirici buhar: Buhar soluduğunuzda mukoza membranların üzerindeki kan akışını artırırsınız. Buhar soluyacağınız suyun içine nane, okaliptus yağları da koyabilirsiniz. Bu yağlar burundan soluk almayı kolaylaştırır. Ayrıca su buharı odanın nemini de artırır. Eğer buhar makineniz yoksa bir kase suyu radyatör veya sobanın üzerine koyup odanın havasını nemlendirebilirsiniz.

Gargara yapmalı mı? Tıbbi raporlar bademcik iltihabı olduğunda yapılan gargara enfeksiyonu yayacağı düşüncesi ile doğru olmadığını söylemektedir. Ancak herbalistler bitkisel gargaraların dezenfektan bitkilerin en çok gereken alana gargaralar aracılığı ile ulaştığı için bu düşünceye karşı çıkıyorlar.

İlk Yardım: Çay ağacı (melaleuca alternifolia ) yağına bir kulak pamuğu batırın ve şişmiş bademcikleriniz üzerine atuşman yapın. Mür (myrrh) tentürünü de aynı şekilde kullanabilirsiniz.

Tonsilit için yumuşatıcı çay karışımı: Bademcikler iltihaplandığında bitkisel çaylar teskin edici ve antienflamatuar etki gösterir.

  • 30 gr kekik (thymus)
  • 30 gr gül hatmi (hibiscus rosa-sinensis) kökü
  • 30 gr Rezene (foeniculum vulgare ) tohumu
  • 30 gr anason (pimpinella anisum) tohumu

Yukarıdaki karışımdan bir yemek kaşığı alın 1 su bardağı sıcak suya koyun, 10 dakika demleyin ve günde 3 bardak için.

Mukoz membranlar için hatmi çayı: Hatmi çayı bademcik iltihabına iyi gelir, çünkü musilaj içerir. Musilaj iltihaplanmış mukoza membranını koruyucu bir tabaka ile kaplar. 3 tatlı kaşığı hatmi çiçeğini 3 su bardağı soğuk suya koyun, 12 saat bekletin sonra ısıtın ve süzün günde 3 bardak için

Ekinezya (echinacea angustifolia ) tentürü: soğuk algınlığında, bademcik iltihabında ve enfeksiyonlarda etkilidir. Ekinezya tentürü semptomlar ilk başladığında sık sık alınırsa daha etkili olur. Semptomlar geçene kadar her 3 saatte bir çay kaşığı için.

Goldenseal (altın mühür) (hydrastis canadensis ) tentürü: Altın mühür acı antimikrobiyal bir bitkidir. Altın mühür mukoza membranına yapışmış streptokok bakterileri azaltır. Altın mühür tentürü pahalı bir tentürdür. Küçük miktarda pamukla çubuk üzerine konularak bademcikleri temizleyebilir veya seyrekterek gargara olarak kullanabilirsiniz.

Sıcak su banyosu: Mukoza üzerindeki kan akışını artırmak için ayakları 33 derece ısıdaki suya koyun, her 15 dakikada bir sıcak su ekleyerek suyun ısısını 42 dereceye kadar çıkarın. 5 dakika kadar ayaklarınızı bu ısıda suda tutun sonra ayaklarınızı sudan çıkarın ve kalın çoraplar giyerek dinlenin, 2 saatte bir bu banyoyu tekrarlayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir