Kapat

Refleksoloji

Anasayfa Tedaviler Refleksoloji
Refleksoloji

Doğal bir tedavi yöntemi olan refleksoloji, el ve ayaklarda, vücuttaki organlar ve diğer bölgelerle bağlantısı olan belirli bazı “refleks noktalarının” bulunduğu teorisine dayanır. Bu noktalara basınç uygulamanın, vücuttaki enerji akışını hareketlendirmek, sinir fonksiyonlarını ve kan dolaşımını geliştirmek, gerilimi azaltmak ve vücuttaki organların düzenli bir biçimde işlerliğini canlandırmak gibi pek çok iyileştirici fayda sağladığına inanılır.

Refleksoloji, Batı Asya, Japonya ve Çin’de binlerce yıldır uygulanmaktadır. Mısır, Saqqara’da “Doktorun Mezarı” diye bilinen Ankamahor mezarının duvarındaki çizimler bu tedavinin el ve ayaklara uygulanışını tasvir eder. Bunlar M.Ö. 2330 yılına aittir.

Batı’da refleksoloji 20. yüzyılın başlarında uygulanmaya başlanmıştır. Amerikalı doktor William Fitzgerald ayak ve ellerden beyne dek vücut boyunca dikine  uzanan 10 adet iletişim kanalı olduğunu göstermiştir. Fitzgerald el parmaklarına basınç uygulamak suretiyle yüz, baş ve boyun bölgesini uyuşturabildiğini fark etmiştir. Halefi Eunice Ingham, refleksolojiyi binlerce ayağa uygulamak ve ayağın hangi bölgelerinin hangi organlarla ilişkisi olduğunu açığa çıkarmak suretiyle Fitzgerald’ın çalışmalarını geliştirmiştir.

Günümüzde refleksoloji, iyileştirici gücü bilimsel olarak kanıtlanmamış olmasına rağmen, tamamlayıcı tıbbın en popüler dallarından biridir. Pek çok kişi, sinüzitten irritabl bağırsak sendromlarına, âdet sorunlarından sırt ağrılarına dek, sık görülen birtakım rahatsızlıklarda refleksolojiden yarar gördüklerini belirtmiştir ve vücuttaki gerginliği hafifletmede de son derece etkili olduğuna inanmaktadır.

Refleksoloji

Bir uzmana danışmak

Refleksoloji uzmanı her iki ayakla çalışır ve özellikle ayakların gergin veya ağrılı bölgeleri (bunun, o bölgelerin bağlantılı olduğu organlarda enerji tıkanıklığı yaşandığının bir göstergesi olduğuna inanılır) üzerinde durur. Bu nedenle, tıkanıklığı gidermek ve iyileşmeye yardımcı olmak için bu noktalara basınç uygular.

Refleksoloji tedavisinin uygulanışı

Kişi rahat bir sandalyeye oturtulmalı ve refleksoloji yapılacak ayağın bacağı bir tabure veya büyük bir minderle desteklenmelidir. Refleksolojiyi yere diz çökerek veya alçak bir sandalye veya tabureye oturarak uygulayın. Baş veya işaret parmağınızı kullanarak ayağın tabanına, üst ve yan kısımlarına basınç uygulayın. Bu sırada minik refleks noktalarına dokunduğunuzdan, parmağınızı yavaş ve kontrollü hareket ettirerek kuvvetlice bastırın. Bu hareket bir tırtılın yürüyüşüne benzemelidir.

Refleksoloji

Ayağın tabanı ve yanları için başparmağınızı kullanın. Bir elinizle ayak parmaklarının etrafını tutup sarın, diğer elinizin başparmağının iç kenarlarıyla da kontrollü ve kuvvetli bir basınç uygulayın. Başparmağınızı hafifçe bükün ve eklemi bükmek ve düzeltmek suretiyle başparmağınızı ileriye doğru “yürütün”.

Refleksoloji

Ayağın üst ve yanları için işaret parmağınızı kullanın. Yine, birinci ekleminizi büküp düzeltmek suretiyle parmağınızı “yürüterek” basınç uygulayın. Başparmağınızı ve diğer üç parmağınızı destek olarak kullanın.

Tedaviyi evde uygulamak

Semptomlarınızın sebebi bilinmiyorsa, refleksoloji tedavisini denemeden önce mutlaka doktorunuza danışın. Refleksolojiyi kendi kendinize de uygulayabilirsiniz, ancak uzmanlar refleks noktalarınıza başka birinin dokunmasının elde edilecek faydaları artırdığına inanmaktadır. Refleksoloji tedavisinden sonra sorunlarınızın devam etmesi halinde doktorunuza başvurun.

Özel önlemler

Refleksoloji genel olarak her yaş grubu için güvenlidir, ancak ayakta açık bir yara, bulaşıcı bir iltihap veya mantar varsa uygulanmaması gerekir. Ayrıca, diyabet hastasıysanız, varisiniz varsa, hamileyseniz veya olma ihtimaliniz bulunuyorsa refleksolojiden kaçınmalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir