Kapat

Naturopati

Anasayfa Tedaviler Naturopati
Naturopati

Doğal tıbbın bir parçası olan naturopati, insan vücudunun kendi kendini iyileştirme sürecini yenilemenin ve harekete geçirmenin değerini ortaya çıkarır. Naturopatlar, başta beslenme kontrolü ve bitkisel ilaçlar olmak üzere çok çeşitli doğal tedavi ve hastanın kişisel ihtiyaçlarına göre belirlenen, hidroterapi gibi çeşitli fiziksel terapi yöntemlerini kullanırlar.

İlk uygarlıklardan beri, şifa veren kişiler sağlıklı ve hasta bedenleri dikkatle incelemiş ve iyileştirme sürecinde doğal kaynaklardan (yiyecek, su, hava ve şifalı otlar) yararlanmışlardır. 19. yüzyıl da bir grup doktor, insanları bu yolla tedavi etmeyi naturopati bilimi olarak geliştirmeye başlamıştır. Avrupa’da başlayan bu akım zamanla, oruç, perhiz, banyo, sprey ve kompres uygulamalarını da kapsar hale gelmiştir. Bu yöntemin başarısı görüldükçe kullanılan yöntemler geliştirilmiş ve 20. yüzyılın başlarında Amerika’ya da sıçramıştır.

Naturopati

Naturopati biliminin öncüleri, daha sonra modern araştırmalar tarafından da desteklenen pek çok tavsiyede bulunmuşlardır; bitkilerin ilaç olarak kullanılması ve taze sebze, meyve ve tahıl tüketimine ağırlık verilmesi gibi. Bu uzmanların önerdiği beslenme biçimi, sindirimi ve vücudun detoksifikasyon ve boşaltım sistemlerini zorlayan sağlıksız yiyecekler yerine kolay öğütülen ve bağışıklık sistemini güçlendiren yiyeceklerin yenilmesini amaçlamaktadır. Günümüzde naturopatlar, cilt, akciğer, bağırsak ve böbrek gibi organların, vücudun fonksiyonlarını sağlıklı bir biçimde yerine getirmesine engel olabilecek atıklardan kurtulmasına yardımcı olmak için genellikle su tedavilerini ve fizik tedavi yöntemlerini kullanmaktadırlar. Soğuk su tedavileri özellikle bağışıklık sistemini güçlendirdiği için yararlıdır.

Bir uzmana danışmak

Bir naturopata gittiğinizde sizi baştan sona muayene eder ve sağlığınız, yaşam ve beslenme tarzınız, sevdiğiniz ve sevmediğiniz şeyler hakkında size sorular sorar. Amaç, bir hastalığınızın olup olmadığını teşhis etmenin yanı sıra, genel sağlık durumunuzu ve dayanma gücünüzü de saptamaktır.

Naturopat, örneğin ter veya saçınızdaki mineral seviyesini, karnınızdaki temel yağ asitlerini veya tükürüğünüzdeki stres hormonlarını ölçmek için laboratuvar testleri isteyebilir. Ayrıca, karaciğer veya pankreasınız gibi bazı organlarınızın iyi çalışıp çalışmadığını ve bağırsakların geçirgenliğini ölçen testler de yapabilir. Bütün bunlar, alerji, sindirim bozuklukları, baş ağrısı, kronik yorgunluk, hormonal dengesizlik ve deri hastalıkları gibi sorunların temelinde yatan nedenleri anlamaya yardımcı olur. Naturopat daha sonra, beslenme sistemindeki değişiklikler, destekleyici besinler, bitkisel tedaviler veya pankreatin gibi sindirim sistemi enzimlerini destekleyen preparatlar hakkında tavsiyelerde bulunur.

Naturopati

Bazı uzmanların homeopati eğitimi de olabilir ve bu tür ilaçlar da verebilirler. Bazı naturopatlar, osteopati (kemikleri düzeltme) gibi alanlarda da eğitim almış olabilirler ve yumuşak doku masaj tekniklerini veya eklemleri yavaşça hareketlendiren (örneğin, artrit ağrılarını hafifletmek veya astım hastalarında nefesi rahatlatmak için) yöntemleri kullanabilirler.

Naturopat size bazı hidroterapi tedavileri de tavsiye edebilir. Hidroterapi, suyun soğuk kompresler, küvette oturarak tedavi, duş veya sprey gibi değişik tekniklerle kullanımını içerir. Bütün bu tedaviler, eklem ağrıları ve âdet sorunlarından, boğaz ağrısı ve ateşli hastalıklara dek birçok rahatsızlığın giderilmesinde kullanılır.

Tedaviyi evde uygulamak

Her yaştan insanda görülen yaygın rahatsızlıklar naturopatik tıbba iyi yanıt verir ve bu tedavilerin pek çoğu kolaylıkla evde uygulanabilir. Naturopatinin en büyük yararı, önerdiği beslenme biçimleri ve diğer yöntemlerin kendi sağlığınız konusunda daha sorumlu davranmanızı sağlıyor olmasıdır.

Naturopatlar, ateş, deride döküntü ve ishal gibi akut semptomları, vücudun savunma mekanizmasının çalıştığını gösteren olumlu işaretler olarak algılarlar. Genellikle bu semptomların bastırılması gerekmez, ancak eğer isterseniz vücudunuzun kendini daha çabuk iyileştirmesine yardımcı olabilirsiniz.

Soğuk kompres: Eklem ağrı ve incinmelerinden, baş ağrıları ve bronşite dek çok çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Soğuk kompres genellikle doğrudan, etkilenen bölgeye uygulanır. Bazı durumlarda bir sıcak, bir soğuk kompres yapılması önerilir. Kompres için pamuklu bir mendil veya bir parça bez; üstünü sarmak için bir havlu, eşarp veya bandaj ve tutturmak içinde çengelli iğne veya klips gereklidir.

 • Uygun boyutta bir kompres bezi alın; boyun, diz, el ve ayak bilekleri için mendil; karın veya gövde için çarşaf kullanın.
 • Bezi soğuk suya batırın, iyice sıkın ve silkeleyin.
 • Uzunlamasına katlayın ve kompres yapacağınız bölgenin üzerine koyun.
 • Üzerini bir havlu veya benzeri bir şeyle sarın, iğne veya klipsle tutturun.
 • Kompresi üç saat kadar veya bütün gece tutun. On dakika içinde ısınması gerekir; bu süre sonunda hâlâ soğuksa, fazla ıslatılmış olabilir veya vücudunuz çok zayıf düştüğü için gerektiği gibi tepki vermiyor olabilir. Böyle bir durumda kompresi çıkarın.
 • Kompresi çıkarınca, o bölgede oluşmuş terleri temizlemek için serin veya ılık su ile silin.
 • Aynı tekniği bel veya gövdenize kompres yapmak için de uygulayabilirsiniz.

Naturopati

Sıcak veya ılık banyolar: Bu tür tedavilerde aşağıdaki maddeleri tedavi amaçlı olarak banyo suyuna katabilirsiniz:

 • Tepeleme iki çorba kaşığı Epsom tuzu (yüksek tansiyonunuz varsa kullanmayın).
 • Tepeleme bir çorba kaşığı karbonat.
 • Hayflower (bir torba kuru şifalı ot karışımı, aktarlarda bulunur).
 • Aromaterapi yağları (bkz. sık kullanılan aromaterapi yağları).

Arınma diyetleri: Kısa süreli bu diyeler, vücudunuzu atık maddelerden ve çevreden alınan toksinlerden arıtmada yardımcı olur. Bu diyetlerde, sindirim sistemine çok yük bindiren işlenmiş yiyeceklerden kaçınılır ve çiğ besinler tercih edilir. Naturopatlar soğuk algınlığı, grip, bronşit, gastroenterit (bu durumda çiğ sebze yerine çorba ve haşlanmış sebze yemek gerekebilir) ve deri döküntüleri gibi akut hastalıkların tedavisinde vücudu temizleyen bu diyetleri kullanırlar. Naturopati diyeti hastaya göre ayarlar. Arınma diyetlerine başlamadan önce bir uzmana danışmak gerekir. Bazı diyetler çocuklar, yaşlılar veya sağlığı bozuk olan kişiler için uygun değildir.

Özel önlemler

Yaşlı veya zayıf bünyeliyseniz ya da kronik bir hastalığınız varsa iyileşme krizinin (bkz. aşağıdaki açıklama) akut semptomlarıyla mücadele etmeye başlamadan önce dayanma gücünüzü arttırmanız gerekebilir. Bu durumda, kendi kendinize herhangi bir tedaviye başlamadan önce bir naturopata danışın. Epilepsi, diyabet, anemi, açıklanamayan kilo kaybı, psikiyatrik bir hastalık ve hamilelik durumlarında veya ufak bir çocuğunuz varsa doktorunuza görünmeden naturopatik tedavilere başlamayın.

 • İyileşme krizi: Doğal ve taze yiyecekler yiyerek, daha çok egzersiz yaparak ve gevşeme yöntemlerini öğrenerek daha sağlıklı bir yaşam tarzı benimsediğinizde kendinizi genel olarak daha iyi hissedebilirsiniz. Ancak, birkaç gün ya da hafta sonra, soğuk algınlığı veya yorgunluk gibi bazı eski sorunlarınız geri dönebilir. Önde gelen Amerikalı bir naturopat doktor olan Henry Lindlahr semptomlardaki bu artışa iyileşme krizi adını vermiştir. Doktor Lindlahr bunu, vücudun canlılık kazandıkça toksin, iltihap ve atıklar ile savaşma gücünün artmasına yönelik bir işaret olarak görür. Bu tür belirtiler, uygun naturopatik tedavilerle genellikle birkaç gün içinde yok olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir