Kapat

Meditasyon Nedir?

Anasayfa Tedaviler Meditasyon Nedir?
Meditasyon

Meditasyon diye bilinen, zihni huzura kavuşturma sanatı olağanüstü basit bir yöntemdir. Birçok kişi bu tedaviyi günlük yaşantısına kolaylıkla uydurur ve alınan sonuçlar genellikle son derece tatmin edicidir. Son yıllarda bu konuya yönelik olarak artan bilimsel çalışmalar, stres ve düşük enerji seviyesinin neden olduğu hem fiziksel, hem psikolojik pek çok rahatsızlığın tedavisinde meditasyonun hayli etkili olduğunu kabul etmektedir.

Meditasyon, yaşamımızda istemediğimiz engelleri; tuhaf endişelerimizi, üzüntülerimizi ve günlük yaşantımızda aklımıza takılan birtakım kötü görüntüleri süzüp atmak için zihnimizi eğitmeye yarar. Meditasyon teknikleri kişiyi, bazen derin uykuya benzeyen bir sakinlik haline sevk eder. Zihin ve beden tümüyle gevşer ve birçok insan 20 dakikalık bir meditasyonu, saatler boyu süren uyku kadar dinlendirici bulur.

Evde meditasyon yapmak

Dünyanın dört bir yanında insanlar milyonlarca yıldır meditasyonun değişik biçimlerini uygulamaktadırlar. Eski yoga filozofları bu uygulamayı, enerjiyi artıran, hücreleri gençleştiren ve yaşlanmayı yavaşlatan kuvvetli bir tonik olarak tanımlarlardı. Günümüzde bilim, meditasyonun gerçekten çok güçlü bir şifa sağlayabileceğini kabul etmektedir. Araştırmacılar, meditasyonun yüksek tansiyon, anjin, alerji, diyabet, kronik baş ağrısı ve bronşial astım gibi hastalıklara iyi geldiğini; alkol ve sigara bağımlılığını azaltmaya yardımcı olduğunu kanıtlamışlardır. Meditasyon yapan kişiler doktora daha az gider ve hastanelerde daha az kalır. Hafıza güçlendikçe, anksiyete ve depresyon azalır. Meditasyon dayanma gücümüzü artırır, mutluluk verir ve bazı durumlarda insanlarla daha iyi ilişki kurmamızı sağlar.

Bir meditasyon dersine katılmak

Meditasyona başlamanın en kolay yolu bir derse katılmaktır. Her tür meditasyon için ders almak mümkündür. Ayrıca, yoga öğretmenlerin çoğu meditasyonu da içeren dersler vermekte, zihni belirli bir noktaya odaklamak için ses veya nefes yöntemlerini kullanmaktadır. Hatta bu derslerde, Doğu mantralarından veya Ortaçağ keşişlerinin geliştirdiği Gregoryen nağmeler gibi Batı müziği türlerinden birini seçerek şarkı söylemeyi -bir tür ses meditasyonu- de öğrenebilirsiniz.

  • Meditasyon yapmak son derece kolaydır. Evde, sıcak sessiz ve rahatsız edilmeyeceğiniz bir yer bulun. En iyisi rahat ettiğiniz bir pozisyonda oturmaktır. Evde meditasyon yapmak için, Evde meditasyon yapmak adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir