Kapat

Masaj

Anasayfa Tedaviler Masaj
Masaj

Dokunarak bedensel ve ruhsal iyileşme sağlamak en eski doğal tedavi yöntemlerinden biridir. Masaj da kullanılan dokunma teknikleri kasları harekete geçirip rahatlatır, kan dolaşımını düzenler ve çok çeşitli şikâyetleri giderir. Doğal yağlar veya losyonlar kullanarak yapılan masajlarda bu yağlar deri tarafından emilip çeşitli faydalar sağladığı için, masajla tedavi yöntemi aromaterapi ile birlikte kullanılabilir.

Dokunma duyusu, ana rahmindeki bebeklerin bile hissettiği en temel duyulardan biridir. Çinli doktorlar bu bilgiden binlerce yıldır yararlanmaktadırlar. Çin’de masaj, akupunkturu da içeren geleneksel tıp sisteminin bir parçasıdır. Antik Yunan ve Roma’da doktorlar masajla tedavi yöntemini kullanmışlar, fakat bu tedavi yöntemi Ortaçağ’da Batı dünyasında ortadan kalkmıştır. Masajın yeniden popüler olması, 19. yüzyılın başlarında “İsveç hareket tedavisi” ya da “İsveç masajı” adı verilen yöntemi geliştiren İsveçli doktor Per Henrik Ling’in çalışmaları sayesinde gerçekleşmiştir.

20. yüzyıl boyunca birçok masaj türü geliştirilmiştir. Bunlardan bazıları Ling’in çalışmalarına dayanır; diğerlerinde ise Çin ve Japon tıbbının etkileri görülür. Bunların hepsi kas sistemine faydalı olup, gergin kasları gevşetir, gevşek olanlara da form kazandırır. Masajın, kan ve lenf dolaşımına yardımcı olduğundan, çok daha geniş kapsamlı etkileri de bulunmaktadır.

Çinli uzmanlara göre masaj aynı zamanda qi‘yi, yani yaşamsal enerji akışını kanallar veya meridyenler ağı boyunca hareketlendirerek tüm vücuda yayar ve bu sayede birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilir. Özel bir masaj türü olan ve Japonya’da geliştirilen şiatsu, meridyenlerin (ya da enerji kanallarının) deri yüzeyine yakın olduğu düşünülen noktalara uygulanır. Bu yöntemin enerji akışını düzenlediğine inanılır.

Bir uzmana danışmak

Profesyonel birinden masaj için randevu aldığınızda, muhtemelen, randevunuzun olduğu gün alkol almamanız ve masajdan iki saat önceki sürede yemek yememeniz tavsiye edilecektir.

Masajın türü sorununuza göre belirlenecektir. Tedavi uzmanı bir bölgeye odaklanabilir veya tüm vücudunuz üzerinde çalışabilir. Sertleşmiş kaslarda masaj sırasında rahatsızlık hissedilse bile, masajın acı vermemesi gerekir. Seansın sonunda uzman, ayaklarınızı 20 saniye kadar tutarak sizi “kendinize getirir”. Daha sonra kendi kendinize uzanıp dinlenmeniz için size belirli bir süre verilir.

Masajdan sonra kendinizi rahatlamış ya da çok enerjik hissedebilirsiniz. Kaslarınız, özellikle masaj öncesi ağrıyoridiyse, bir süre sert kalabilir. Kas sertliği oluşması bekleniyorsa, uzman eve vardığınızda 30 dakika süreyle ılık su dolu bir küvette yatmanızı önerebilir. Banyodan sonra havlu ile iyice kurulanın.

Masaj Tedavisi

Tedaviyi evde uygulamak

Masaj yapmak kolaydır. Bazı masajları, örneğin el, kol, bacak ve omuzlara, kendi üzerinizde de uygulayabilirsiniz. Ancak, bu yazıda anlatılan yöntemleri kullanarak başka birine yapacağınız ya da başka birinin size yapacağı masaj genellikle daha iyi sonuç verecektir.

Masaj yapmak için gereken tek alet ellerinizdir. Profesyonel masörlerin kullandığı masaj masası yararlı olmakla birlikte şart değildir. Masaj yapılan kişi bir minder üzerine veya yere uzanabilir; bu alan sünger veya kalın bir battaniye veya geniş bir havlu ile kaplanmalıdır. Omuzlara masaj yaparken, masaj yaptığınız kişi bir tabureye oturmalı ve bir koltuğun sırt kısmına dayanarak öne doğru eğilmedir.

Destek: Vücudun hangi bölgesine masaj yapıldığına bağlı olarak, bazı ilave desteklere ihtiyaç duyabilirsiniz.

 • Yüzükoyun yatan birinin sırtına masaj yaparken, başının altına bir yastık ve dizlerinin altına da yuvarlanarak katlanmış bir havlu koymak gerekir.
 • Baldırlara masaj yaparken ayak bileklerini bir yastıkla destekleyin.
 • Bacakların ön kısmına masaj yaparken dizlerin altına bir yastık koyun.
 • Yüzükoyun yatan birinin sırt ve omuzlarına masaj yaparken, göğsünün altına bir yastık koyun.

Yağ ve losyonlar: Pek çok farklı masaj yağı bulunmaktadır. Genel kullanım için en iyi yağlardan biri tatlı badem yağıdır; ancak fazla kokulu olmayan ve deri tarafından çok çabuk emilmeyen herhangi bir krem de kullanabilirsiniz. Kişinin çok yağlı bir cilde sahip olması halinde, cildi daha da yağlandırmamak için mısır unu veya pudra kullanın.

Sıcaklık: Masaj rahat bir ortamda yapıldığı zaman daha etkili olur; bu nedenle, masaj yapılan odanın sıcak ve sessiz olması gerekir. Daha fazla sıcaklık ve rahatlık sağlamak için, vücudun masaj yapılmayan bölgelerini bir havlu ile örtün.

Basınç: Hangi masaj yöntemini kullanıyor olursanız olun, şu kural geçerlidir; Dokunuş ne kadar uzun sürüyorsa, o denli yumuşak olmalı; ne kadar kısa sürüyorsa, o kadar kuvvetli olmalıdır. Hızlı masaj enerji verir, yavaş masaj ise uyuşturur. Değişik insanlar farklı basınç derecelerinden hoşlanır, bu nedenle masaj yaptığınız kişinin sizi yönlendirmesi gerekir. Masaj sırasında, kendi rahatınızı da göz önünde tutun. Masaj yaparken eğilmek sırtı zorladığından rahat bir pozisyon alın ve mümkün olduğu kadar gevşek durmaya çalışın.

Masaj da özel önlemler

Masaj da özel önlemler

 • Ateşiniz varken masaj yaptırmayın.
 • Yakın bir zamanda ameliyat olduysanız, ameliyatlı bölgeye ya da yakın yerlere masaj yaptırmayın.
 • Yeni yemek yediyseniz veya o gün içerisinde alkol aldıysanız masaj yaptırmayın.
 • Vücudunuzun çürük veya iltihaplı bölgelerine masaj yaptırmayın ve dizlerin arka kısımlarıyla kemikli bölgelere baskı uygulamaktan kaçının.
 • Hamileyseniz veya olma ihtimaliniz varsa yalnızca çok hafifi masaja izin verin ve bel ile karın bölgesine masaj yaptırmayın. Böyle bir durumda hamilelere masaj konusunda eğitimli bir masöre danışın.
 • Herhangi bir tıbbi tedavi görüyorsanız, masaj yaptırmadan önce doktorunuza danışın.
 • Nedeni bilinmeyen bir ağrınız, şişiniz veya hastalığınız varsa, masaj yaptırmadan önce doktorunuza danışın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir