Kapat

Homeopati

Anasayfa Tedaviler Homeopati

Homeopati kelimesi, Yunanca “benzer acı” anlamına gelen omeo pathos kelimelerinden türetikmiştir. Bu tedavi yöntemi “Benzer benzerini iyileştirir” prensibine dayanır. Homeopatlar, yüksek dozda alındığı zaman bir hastalığın semptomlarını yaratan bir maddenin, son derece küçük dozlarda kullanıldığı zaman aynı belirtileri giderme potansiyeline sahip olduğu düşüncesindedir. Bu tedavi yöntemi hastaya hiçbir zarar vermeden uygulanabilmektedir.

“Benzer benzerini iyileştirir” kavramı binlerce yıldır bilinmektedir, ancak homeopatinin bir tıp sistemi olarak gelişmesi yakın geçmişte, Alman doktor, kimyager ve dilbilimci Samuel Hahnemann’ın (1755-1843) çalışmaları ile başlamıştır.

Hahnemann homeopati ile, yalnızca hastalığın semptomlarını değil, hastayı bir bütün olarak tedavi eden doğal bir şifa sistemi geliştirdi. Günümüzde hâlâ kullanılmakta olan yaklaşık 100 kadar ilacın belirli hastalıklara iyi geldiğini “kanıtladı” veya bunları deneyden geçirdi. Hahnemann’dan bu yana bir çok homeopatik ilaç daha keşfedilmiştir. Bu ilaçlar çok çeşitli kaynaklardan (bitkiler, mineraller ve hatta zehirler) elde edilir, ancak hastaya son derece az miktarda verildiği için hafif ve güvenlidir. Homeopatik ilaçların tam adı genellikle elde edildiği bitki veya diğer kaynağın Latince adıdır; Örneğin, Arsenicum album. Ancak homeopatların çoğu bu isimlerin kısaltılmış hallerini kullanırlar; ya Latince adın ilk kelimesi Arsenicum ya da her iki kelimenin kısaltılmış hali Ars. alb kullanılır.

Homeopati

Bir uzmana danışmak

Yetkili bir uzmanı ilk ziyaretinizde, fiziksel ve ruhsal tipinizi tespit etmek için size hastalığınızın yanı sıra, tıbbi geçmişiniz, yaşam ve beslenme tarzınız, sevdiğiniz ve sevmediğiniz şeyler ve kişiliğinizle ilgili sorular da sorulacaktır. Yerinde bir homeopatik teşhis sizi dinleyerek ve anlayarak konulacağından, neredeyse hiçbir zaman muayene gerektirmez.

Homeopatlar, iyi beslenen ve sağlığına dikkat eden bir insanın kural olarak kendi kendine iyileşeceğine inanır. Bu nedenle, hastalık belirtilerini vücudun o rahatsızlığa karşı mücadelesi olarak yorumlar ve tedavi için, yüksek dozlarda alındığı zaman aynı belirtileri yaratacak olan ilaçtan çok az dozda verir. Homeopatik tedavinin amacı kendinizi iyileştirme gücünüzü herekete geçirmektir. Bu nedenle homeopati uzmanı yalnız hastalığınız yarattığı rahatsızlıklara yönelik değil, sizi bir bütün olarak ele alan bir ilaç seçecektir. Genellikle hastaya bir seferde tek bir ilaç verilir. Üç dört hafta sonra kontrole gelmesi istenir.

Uzun süredir devam eden hastalığınız varsa, hastalığınız sizi çok endişelendiriyorsa veya ilaç denemenize sağmen hiçbir fayda görmemişseniz, bir homeopata danışmanız önerilir; bu gibi durumlarda bir tıp doktoruna da gitmeniz gerekir. Çocuk ve yaşlılara homeopati tedavisi uygulanmadan önce doktora başvurmak tercih edilmelidir.

Homeopatik ilaçlar

Tedaviyi evde uygulamak

Tedaviyi evde uygulamaya başlamadan önce, hastalığınıza bir doktor tarafından teşhis konulması gerekir. Homeopatik ilaçların çoğu kolaylıkla elde edilebilir ve genellikle hap şeklindedir. Yaralanmalarda, yaranın üstüne sürüp ovalayarak uygulayabileceğiniz bir merhem kullanabilirsiniz. Ufak kesik ve yaralar için homeopatik aynısafa kremi ve böcek ısırıkları için de Hypercal kremi kullanın. Ancak şunu aklınızdan hiç çıkarmayın: Bir homeopat size ilaç verirken, yalnız hastalığınızın belirtilerini değil, sizin ruh halinizi, kişiliğinizi ve bünyenizin yapısını da göz önünde tutar.

Homeopatik hapların alınması: Bu haplar süt şekeri (laktoz) içerdiği için tatlıdır.

  • Doz aralıkları, durumunuza göre, saatte bir kez ile günde bir kez arasında değişir.
  • Hapları içerken diliniz temiz olmalıdır; yemek yedikten veya dişinizi fırçaladıktan sonra 15 dakika bekleyip alın.
  • Bazı uzmanlar, ilacın etkisini azaltabileceği için, homeopatik tedavi sırasında kafeinden kaçınmanızı tavsiye eder.
  • Hapı çiğnemeden veya yutmadan önce 30 saniye kadar emin.
  • Hastalığınızın belirtileri azalmaya başlayınca ilacı kesin. Rahatsızlığınız nüksederse yeniden almaya başlayın. Ağır bir hastalığınız varsa, 24 saat içinde iyileşme görülmediği durumlarda başka bir ilaç deneyin.

Özel önlemler

Homeopatik ilaçlar son derece az miktarlarda kullanıldığı için, bunlardan önemli bir zarar gelmesi pek olası değildir. Ancak, bazen ilaç hastalığın belirtilerini geçici olarak artırabilir. 6c’den 30c’ye kadar olan ilaçlar her yaşta insan, hatta hamile kadınlar için bile güvenlidir. Bebeklere ve küçük çocuklara verirken hapı ezerek toz haline getirin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir