Kapat

Bitkisel İlaçlar

Anasayfa Tedaviler Bitkisel İlaçlar
Bitkisel İlaçlar

Zayıf düşen vücut sistemlerini güçlendirmek, hastalık belirtilerini kontrol altına almak ve vücudun kendi kendini iyileştirme gücünü harekete geçirmek için bitkisel ilaçların kullanılması belki de tıbbın en eski biçimini oluşturmaktadır. Bitkisel tıp uzmanları, bitkilerde bulunan maddelerin doğal dengesinin vücutta meydana gelen dengesizlikleri düzeltmek ve sağlığı geri getirmek için, geleneksel modern tıpta kullanılan, birleştirilmiş veya tek bir aktif madde içeren ilaçlardan çok daha yararlı bir yöntem sunduğunu ileri sürmektedirler.

İnsanların bitkilerin hastalıkları iyileştirmek için kullanılabileceğini nasıl ve ne zaman keşfettiği bilinmemektedir, ancak bitkisel ilaçların, bitkilerin yiyecek olarak kullanılmalarının, kısmen deneme yanılma yoluyla, kısmen de doğaya yakın yaşayan insanların edindiği bilgilerin nesilden nesile aktarılması aracılığıyla geliştiği tahmin edilmektedir.

Bilimin gelişmesiyle birlikte, bitkilerdeki maddeleri ayrıştırmak ve bir bitkideki hangi kimyasal bileşiğin ne gibi etkileri olduğunu anlamak mümkün olmuştur. Bitkilerdeki kimyasallar labotatuvar ortamında sentezlenmiş ve bu şekilde, günümüzdeki geleneksel tıp ilaçları üretilmiştir. Tıp araştırmacılarının çalışmaları, bitkisel tıp uzmanlarına bitkilerin içerdiği maddelerin insan vücudunu nasıl etkilediği konusunda daha kapsamlı bilgi sağlamıştır. Ancak bu bilgiler bitkisel tıp uzmanlarının çalışma biçimini değiştirmemiştir.

Bitkisel tıp uzmanları, çok çeşitli maddeler içeren bitkilerin bir bütün olarak kullanılmasının, vücudun kendi kendini iyileştirme güçlerini kuvvetlendirmek ve vücuttaki dengesizlikleri gidermek için en ideal yöntem olduğuna inanmışlardır ve inanmaya devam etmektedirler. Bir bitki, içindeki tek bir maddenin etkisi için seçilmiş olsa bile, içerdiği diğer maddeler -veya ilaç terkibinde kullanılan farklı bitkisel alan maddeler- esas etkiyi sınırlayabilir veya genişletebilir, yan etkileri önleyebilir veya genel olarak besleyici bir tarzda etkili olabilir. Bazı bitkisel ürünler, bitkinin tümünden hazırlanmış ekstrelerinde çok çeşitli aktif maddeler içerebilir. Bazılarında ise bitkiden çıkartılmış yalnız bir veya iki aktif madde bulunur. Standart bir ürün, bir veya daha çok sayıdaki aktif maddeleri sabit miktarlarda içerir.

Bir uzaman danışmak

Şifalı otlar sık görülen birçok rahatsızlığın tedavisinde olduğu kadar, enerji artırmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için de kullanılır. Bitkisel ilaçlar kendi kendinizi tedavi etmek için uygun olmakla birlikte, kullanılmadan önce profesyonel bir bitkisel tıp uzmanına danışmakta fayda vardır. Bazı geleneksel tıp doktorları bitkisel tıp üzerine de çalışmışlardır. Naturopatlar ise genellikle diplomalı doktorlar değillerdir, fakat çok yoğun bir eğitimden geçerler. Başvuracağınız uzmanın ilgili kurumdan onaylı olmasına dikkat edin.

Bir bitkisel tıp uzmanına gittiğiniz zaman size tıbbi geçmişinizi sorar, özellikle de yaşam ve beslenme biçiminizle ilgilenir. Gerekirse sizi muayene eder. Rahatsızlığınızı tespit ettikten sonra, sorunun kökenini araştırır ve sağlık dengenizin neden bozulduğunu bulmaya çalışır. Bu nokta açıklığa kavuşturulmadan, semptomları hafifletmek veya yatıştırmak mümkün olasa bile, rahatsızlığınızın altında yatan sorunun çözüleceğine inanmaz.

Bitkisel tıp uzmanı hastaya yaşamın sıkıntılarıyla daha iyi başa çıkmakta yardımcı olabilecek bazı değişiklikler içeren beslenme yavsiyelerinde bulunur. Ardından, kişisel ihtiyaçlarınıza uygun olarak hazırlanmış bir bitkisel ilaç karışımı verebilir.

İlk görüşme genellikle bir saat kadar sürer. Uzmanın yeni ayarlamalarda bulunabileceği sonraki seanslar ise yaklaşık yarımşar saat sürer.

Şifalı bitkilerin satın alınması ve güvenli bir şekilde kullanılması

  • Bitkisel ilaçları kullanmadan önce rahatsızlığınızın doğru teşhis edindiğinden emin olun.
  • Yalnızca doktorunuz tarafından özel olarak tavsiye edilen şifalı otları kullanın.
  • Kullanmayı düşündüğünüz şifalı otlardan doktorunuzu haberdar edin.
  • Şifalı otları tanınmış bir yerden alın. Gerektiğinde bitki hakkında bilgi alabilmek için paketinde adresi ve telefon numarası yazılı olan bir marka seçin.
  • Uzun süre ışık ve hava ile temas etmiş olabilecekleri için ambalajsız, açıktan satılan şifalı otları kullanmaktan kaçının.
  • Kalite kontrol testinden geçmiş, özellikle de içerdiği bir veya daha fazla aktif madde açısından standartlaştırılmış ürünleri seçin.
  • Bitkisel çözeltiler genellikle su ve alkol ile hazırlanır. Alkolden kaçınmak istiyorsanız gliserin kullanılarak hazırlanan çözeltileri satın alın.
  • Değişik şifalı otların raf ömrünü aklınızda tutun. Toptan satılan şifalı otların raf ömrü üç ay (yaprak ve çiçekler) ila bir yıl (kök ve kabuklar); çözeltilerin yaklaşık bir yıl; kapsül ve tablet halinde olan bitkisel ilaçların ise 1-2 yıldır.
  • Bitkisel ilaçları düzenli olarak kullanmak istiyorsanız, belirli bazı şifalı otlar hakkında ayrıntılı bilgi veren iyi bir referans kitabı edinin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir