Kapat

Aleksander Tekniği

Anasayfa Tedavi Yöntemleri Sözlüğü Aleksander Tekniği

Aleksander tekniğinde amaç duruşunuzu ve günlük işlerinizi yaparken hareketlerinizi düzenleyerek harcadığınız enerjiyi ve kaslarınızdaki gerginliği azaltmak ve böylece genel sağlık durumunuzu iyileştirmektir. Bu teknik Avustralyalı aktör Frederick Matthias Alexander (1869-1955) tarafından geliştirilmiştir.

Profesyonel yardım
Aleksander derslerine başlamadan önce, dersi veren eğitmen duruşunuzu, oturuşunuzu ve hareketlerinizi kontrol eder. Daha sonra sizi yavaş yavaş hareket ettirerek en iyi şekilde durduğunuz ve hareket ettiğiniz zaman ne hissedeceğinizi göstermeye çalışır. Ayrıca, ders aralarında da duruş ve hareketlerinizi düzeltmeniz ve gerginliğinizi azaltmanız yönünde sizi teşvik eder.

Aleksander öğrencilerinin pek çoğu ilk dersten sonra kendilerini daha iyi hisseder; ancak uzun vadeli fayda sağlamak için genellikle yaklaşık 25 ders almak gerekir. Eğitmenler, hazımsızlık, kalp ve dolaşım bozukluğu, nefes darlığı, jinekolojik sorunlar ve sırt ağrısı gibi çok çeşitli rahatsızlıkları olan kişilerin bu teknikten yarar sağladığını belirtmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir