Kapat

Akupunktur Nedir?

Anasayfa Tedavi Yöntemleri Sözlüğü Akupunktur Nedir?

Geleneksel Çin tıbbı sisteminin bir parçası olan akupunktur, vücudun tümünü kapsayan ve meridyen adı verilen birtakım kanallar boyunca ilerleyen enerjinin akışını düzenleyerek rahatsızlıkları giderir ve vücutta dengeyi sağlar. Akupunktur uzmanları enerji akışını düzenlemek için meridyenler üzerindeki belirli bazı noktalara çok ince uçlu iğneler batırırlar. Her bir noktanın belirli bir organ veya işlevi etkilendiğine inanılır. Akupunktur uzmanları, anksiyete ve depresyon, kas ve iskelet sorunları, yüksek tansiyon ve kan dolaşımı rahatsızlıkları, âdet ve menepoz belirtileri, baş ağrısı, alerjik nezle ve sırt ağrısı gibi bir sürü hastalığı tedavi edebildiklerini iddia ederler.

Profesyonel yardım
Akupunktur uzmanı, ilk ziyaretinizde, tıbbi geçmişinizi ayrıntılı olarak kaydeder ve size yaşam tarzınız hakkında sorular sorar. Daha sonra dilinizi ve derinizin rengini kontrol eder ve 12 meridyen nabzınızı ölçer. Genellikle, sorununuza bağlı olarak, yeniden uzmana görünmeniz gerekir.

En sık görülen tedavi şekli belirli noktalara iğneler batırmaktır. Çok hafif bir şey hissetseniz bile bu işlem genelde hiç acı vermez. Deriye batırılan iğneler birkaç dakikadan yarım saate kadar değişen sürelerde batırıldıkları yerde bırakılır. Akupunktur uzmanı ayrıca, akupresür ve moxibustion gibi başka tedavi şekillerini de uygulayabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir