Kapat

Akşamdan Kalmalık ve Tedavisi

Anasayfa Belirtiler Akşamdan Kalmalık ve Tedavisi
Akşamdan Kalmalık

Yaşamınızın bir döneminde, sabahleyin başınızın zonklamasıyla uyandığınız olmuştur; bu, çoğu zaman akşamda kalmalığın belirtisidir. Aslında bu kendi başına bir sorun sayılmaz ve genellikle birkaç saat içinde geçer. Ancak, akşamdan kalmalık aşırı alkol aldığınızı ve bunu yaparken kendinize gerektiği şekilde dikkat etmediğinizi gösterir. Çeşitli doğal ilaçlar semptomların giderilmesine yardımcı olabilir.

Akşamdan kalmalığın şiddeti, tüketilen alkolün miktarı ve cinsine göre değişir. Belirtileri ise baş ağrısı, mide bulantısı ve baş dönmesidir. Alkol damarları genişletir, damarların fazla genişlemesi ise baş ağrısı yapar. Aynı zamanda, alkol böbreklerin normalden daha fazla su süzmesine neden olduğu için vücudun susuz kalmasına yol açar.

Alkolün sindirim sisteminden kana karışma hızını etkileyen birkaç etken vardır. Midedeki besin maddeleri alkolün emilimini yavaşlatır. Araştırmalar, bir insanın kilosu ne kadar fazla olursa, tükettiği alkolün kana karışma hızının da o kadar yavaşladığını ortaya koymaktadır. Aynı kiloda olan ve aynı miktarda alkol alan bir kadın ve bir erkek karşılaştırıldığında, kadının kanındaki alkol miktarının daha yüksek olduğu görülmüştür. Bunun nedeni, kısmen, metabolizmada alkolün parçalanmasını sağlayan enzimin kadınlar tarafından daha az miktarda üretilmesidir.

Sık sık akşamdan kalmalık, tükettiğiniz alkolü azaltmanız gerektiğine işaret eder. Düzenli olarak yüksek miktarda alkol tüketmek sağlığa kalıcı zararlar verir; örneğin karaciğeri tahrip eder ya da bazı kanser türlerine yakalanma riskini artırır.

Alkolden Korunma

Korunma

Aşırı alkol tüketmekten kaçınmanın dışında, akşamdan kalmalığı önlemenin birkaç yolu vardır;

 • Alkolün kana karışma hızını yavaşlatmak için, alkol almadan önce veya alkolle birlikte, mutlaka bir şeyler yiyin.
 • Alkollü içkilerle alkolsüz olanları dönüşümlü içerek veya alkollü içkileri yudum yudum içmek suretiyle süreyi uzatarak alkol tüketimini azaltmaya çalışın.
 • İçkileri karıştırmayın ve size dokunan içkilerden kaçının. Bazı kişiler, nispeten ucuza satılan kırmızı şarap (katkı maddesi miktarı yüksek olduğu için) veya yüksek alkollü sherry gibi (doğal tatlandırıcı ve renklendirici madde miktarı yüksek olduğu için) içkiler içtikten sonra akşamdan kalmalığın daha çok görüldüğünü söylerler.
 • Alkol almadan önce ve sonra bol su içerek vücudunuzun susuz kalmamasını sağlayın.

Alkol limitleri

Önerilen resmi alkol sınırını aşan miktarlarda alkol tüketmeyin. Örneğin Britanya Krallığı Sağlık Bakanlığı, tüketilen alkol miktarını kadınlar için günde iki veya üç kadeh ve erkekler için de üç veya dört kadeh olarak belirlemiştir. Ayrıca, haftada iki gün hiç alkol alınmaması önerilir. Bedeninizin boyutlarını, kilonuzu, sağlığınızı ve metabolizmanızı da göz önünde tutmanız gerekir. Sizin ideal sınırınız standart değerlerden düşük olabilir. Bir kadeh alkol, çeyrek litre orta kuvvette bira, bir ölçek herhangi bir alkollü içki ya da alkol derecesi %8-9 olan küçük bir kadeh (125 ml) şaraba eşittir.

Alkol Tedavisi

Akşamdan Kalmalık Tedavisi

Akşamdan kalmalığın geleneksel ilacı olan çiğ lahananın karaciğeri zehirli maddelerden arındırdığına inanıldığı için, asırlar boyu bu amaçla kullanılmıştır. Lahananın sindirim yolları üzerindeki koruyucu etkisi, alkolün mide ve bağırsaklar üzerindeki olumsuz etkisiyle de mücadele edebilir.
 • Önce, kaybettiğiniz suyu hemen geri almak için büyük bir bardak su için.
 • Magnezyum ve potasyum gibi kaybedilen besin maddelerini yeniden yüklemek için muzlu milkshake için.
 • Bir içki daha içmeyin (“cila“). İçerseniz kendinizi daha kötü hisseder veya iyileşmenizi geciktirirsiniz.
 • Kahve içmeyin. İyi gelmeyeceği gibi sizi gerginleştirir. Ayrıca su kaybına neden olur.

Bitkisel ilaçlar: Kendinizi daha iyi hissedinceye kadar aşağıdaki çaylardan birinden her saat başı bir bardak için.

 • Biberiye çayı baş ağrısını geçirir ve karaciğeri zehirli maddelerden arıtmaya yardımcı olur.
 • Devedikeni ya da karahindiba çayı da karaciğer ve kanı zehirli maddelerden arındırmakta yardımcı olabilir.
 • Söğüt ağacı kabuğu çayında -ağacın kabuklarını kapalı bir kapta 10 dakika demleyerek hazırlanır- bulunan aspirin benzeri doğal maddeler akşamdan kalmalığın neden olduğu baş ağrısını yatıştırır.
 • Papatya çayı mide ve bağırsaklardaki tahrişi giderir.
Dikkat: Bitkisel ilaçları, güvenli kullanım için bir uzmandan yardım alın ve/veya bir uzmana danışın.

Homeopati: Aşağıdaki ilaçtan her yarım saatte bir altı doz kadar kullanın.

 • Nux vomica: bulantınız olmasına rağmen kusamıyorsanız.

Ne zaman tıbbi yardım gerekir?

 • İçki içtiğiniz zaman neler olduğunu hatırlamıyorsanız.
 • Sık sık akşamdan kalmalık yaşıyorsanız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir