Kapat

Akne Belirtileri ve Akne Tedavisi

Anasayfa Belirtiler Akne Belirtileri ve Akne Tedavisi
Akne

Akne; yüz, boyun, sırt ve/veya omuzlarda çıkan sivilcelere verilen isimdir. Bu rahatsızlıklar genellikle, fiziksel görünümün önem kazındığı buluğ çağında başlar. Bir hayli sıkıntı yaratsa da, sağlık açısından herhangi bir tehlike yaratmaz. Akne kızlardan çok erkeklerde görülür ve Batı ülkelerinde gençlerin yüzde 80’ini etkiler.

Aknenin oluşma nedeni, testosteron adı verilen seks hormonunun normal seviyelerine karşı gösterilen aşırı hassasiyettir. Bu hassasiyet, derideki yağ bezlerinin anormal miktarlarda sebum (deri yüzeyini örten ve koruyan yağlı bir salgı) salgılamasına yol açar.

Aynı zamanda, yağ kanallarının iç yüzeylerinde oluşan anormal bir tepkime sonucu hücreler çok yapışkan bir hale gelir. Bu hücreler ölünce atılacağı yerde, bir arada yapışıp kalır ve kanalı tıkarlar. Yol tıkalı olduğu için salgılanamayan sebum katılaşır ve siyah veya beyaz başlı yağ birikintileri meydana getirir. Normalde deride bulunan bakteriler hapis kalan sebum içinde kolayca ürer ve akne sivilcesinin tipik kızarıklığı ve şişliğini oluşturur. Aknenin şiddetli olduğu durumlarda sivilceler ya da püstüller, katı yumrulara veya içi su dolu kistlere dönüşür.

Bazı ilaçlar, örneğin bazı doğum kontrol hapları, kortikosteroidler ve epilepsi ilaçları akneyi azdırabilir. Akne bazı kadınlarda, âdet düzensizliğine, kısırlığa, aşırı tüylenmeye ve şişmanlamaya da neden olabilen bir hormonal bozukluk olan polikistik over sendromu belirtisi de olabilir.

Akne izlerinden kurtulmak için; iz kalabileceğinden, sivilceleri koparmayın veya sıkmayın. Bitkisel çay veya uçucu özyağları temiz bir pamukla akne üzerine uygularken ellerinizin temiz olmasına özen gösterin.

Akneden Korunma

Akneye eğilimli bir cilde sahip olanlar için aşağıda yer alan genel tavsiyeler faydalı olabilir; hatta hafif akneleri kontrol altına almak için sadece bu tavsiyelere uymak yeterli olabilir. Daha ciddi durumlar içinse, aşağıdaki tavsiye edilen tedavileri deneyiniz.

 • Yüzünüzü yağsız, ancak deriyi fazla kurutmayan bir sabunla yıkayın.
 • Nemlendiriciye ihtiyacınız varsa, hafif ve yağsız bir ürün kullanın.
 • Ultraviyole ışınlar aknelere iyi gelebilir. Bu nedenle, akneli cildin her gün en az yarım saat güneş ışığı görmesini sağlayın. Ancak, güneşin en kuvvetli olduğu saatlerden (genellikle yazın sabah 10 ile öğleden sonra 3 arası) kaçının.
 • Güneş koruyucu kreminizi dikkatli seçin. İçerisinde PABA (paraamino benzoik asit) ve gözenekleri tıkayabilecek maddeler içeren ürünler kullanmayın.
 • Çok terlemekten veya nemli bir ortamda uzun süre kalmaktan kaçının. Birçok kişi bu faktörlerin cilt sorunlarını azdırdığını söylemektedir.
 • İyotlu maddeler ve iyotlu tuz akneyi azdırabileceğinden, bunları kullanmaktan kaçının.
 • Temiz parmak ucunuzla veya bir gazlı bez parçasıyla cildinizdeki lekeli bölgelere günde iki kez çay ağacı yağı sürün. Dilerseniz yağı su ile seyreltebilirsiniz.
 • Saçlarınız yağlı ise yüzünüze değmesini engellemeye çalışın ve yüzünüze sık sık dokunmaktan kaçının.
 • Saç jölesi veya köpüğü kullanıyorsanız ve alnınızda akneler varsa, bir zararı dokunup dokunmadığını test etmek için bu ürünleri birkaç hafta kullanmayın.

Akne tedavisi

Aromaterapi: Bazı uçucu yağlar sebum üretimini düzenler. Bunlar arasında ardıç yemişi (hamileyken kullanmayın) ve sedir ağacı (hamileliğin ilk 20 haftası içinde kullanmayın) yağları sayılabilir. Lavanta ve ıtır çiçeğinin antiseptik ve iyileştirici özelliği bulunurken, Rumi papatya ve turunç da deri iltihaplarına iyi gelir. Aşağıdaki tedavileri uygulayın;

 • Yarım bardak suya ikişer damla ardıç yemişi ve sedir ağacı yağı damlatın. Bu solüsyonu gün boyunca iki saatte bir pamukla cildinize uygulayın.
 • Bir çorba kaşığı jojoba veya tatlı badem yağına iki damla ardıç yemişi yağı ekleyin. Karıştırdıktan sonra akneli bölgeye sürün.
 • Beş çay kaşığı jojoba yağına ikişer damla turunç ve sedir yağı ekleyin. Bu özyağları ayrıca beş çay kaşığı kokusuz bir cilt losyonuna da ekleyin. Yağ karışımını geceleri, losyonu ise sabahları kullanın.

Bitkisel ilaçlar

 • Kuru karahindiba kökü, dulavratotu, ısırgan otu, civanperçemi, yapışkanotu ve ekinazyayı eşit miktarlarda karıştırın. Kaynatıp demlendirin ve bundan her gün bir veya iki bardak için.
 • İki veya üç çay kaşığı kuru fesleğeni bir bardak suda kaynatın. Soğuttuktan sonra bir pamuğa dökerek cildinizi temizlemek için kullanın.
 • Cildinizi günde bir kez, başınızın üzerine bir havlu örtmek suretiyle çok sıcak su dolu bir tasın buharına tutarak temizleyin. Yüzünüzü kurulayın ve gülsuyu, mürver çiçeği suyu, saf cadı fındığı veya aynısafa çayı sürün. Bunun yerine, içine birkaç damla aynısafa tentürü damlatılmış ılık su da kallanabilirsiniz.
Dikkat: Bitkisel ilaçları, güvenli kullanım için bir uzmandan yardım alın ve/veya bir uzmana danışın.

Akne ve beslenme

Bir çok araştırma yiyeceklerin akne üzerinde bir etkisi olmadığını göstermektedir. Ancak, yine de tükettiğiniz yiyeceklerden herhangi birinin akneye yol açıp açmadığını  anlamak için yiyeceklerinizin bir kaydını tutmak (her gün ne yediğinizi listelemek) fayda sağlayabilir. Örneğin, bazı kadınlar âdet dönemlerinden hemen önce çikolata yedikleri zaman aknede artış olduğunu fark ederler. Akneli kişilerin kanında A vitamini seviyesinin çoğunlukla normalin altında olduğu gözlenmektedir, bu nedenle A vitamini veya vücudun A vitaminine dönüştürdüğü beta-karoten bakımından engin yiyecekler tüketmeye özen gösterin. Doktor tavsiyesi olmadıkça A vitamini tableti almayın.

Ne zaman tıbbi yardım gerekir?

 • Doğal ilaçlar akneye bir fayda sağlamazsa.
 • Aknenin aldığınız bir ilacın yan etkisi olarak ortaya çıktığını düşünüyorsanız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir